TN Valley races: School boards, referendums and more

TN Valley races: School boards, referendums and more

The following races will be monitored during Tuesday's elections. We will update this page with results as winners are declared.

For up-to-the-minute results as results are tabulated, click here and visit our Twitter feed.

Colbert Co. Commission District 5: Roger Creekmore (inc.), Butch Fleming.

Colbert Co. Superintendent of Education: Jeff Cornelius, Gale Story Satchel

Colbert Co. Board of Education District 1: Jarrod Johnson, Bo Russell head to recall election; Nina McCormach, Eddie Osborn

DeKalb Co. Commission District 2: Derek Caldwell (inc.),Scott Westbrook

DeKalb Co. Board of Education Superintendent: Hugh Taylor (inc.), Jason Barnett

DeKalb Co. Constable District 2: Jason (Jig) Higgins, Jonathan Lowrey

DeKalb Co. Board of Education District 5: Don Brock, William Dalton, Robert Elliott, Brad Smith

Franklin Co. Commission District 2: Wyman Pounders (inc.), Terry Bolton

Franklin Co. Commission District 4: Anthony Bentley, Don Hastings, Norris Lewey

Franklin Co. Board of Education Superintendent: Donald Borden, Johnny Cleveland

Franklin Co. Board of Education District 4: Shannon Oliver (inc.), Eddie Britton

Franklin Co. Sales Tax Local Referendum: Yes; Would allocate one-fourth of the proceeds from theexisting one-cent sales tax for public schools for matching funds for the Alabama Transportation Rehabilitation and Improvement Program in the county for a two-year period.

Jackson Co. Board of Education Superintendent: Bart Reeves (inc.), Kevin Dukes

Jackson Co. Board of Education, County-At-Large: John Lyda (Inc.), Angela Guess

Lauderdale Co. License Commissioner: Tony Cox, Ronnie D. Green

Lauderdale Co. Circuit Judge, 11th Judicial Circuit, Place 1: Ben Graves, William Smith

Lauderdale Co. Circuit Judge, 11th Judicial Circuit, Place 2: James Elwyn Irby, Will Powell

Lauderdale Co. Commission Chairman:  Quinton Hanson, Danny Pettus

Lauderdale Co. Commission District 1: William (Roger) Garner (Inc.), John Hargett

Lauderdale Co. Commission District 2: Fay Parker (Inc.), Andy Wallace

Lauderdale Co. License Commissioner: Heath Haddock, Billy Hammock, Rodney Pettus

Lauderdale Co. Board of Education 1: Stokes Kasmier, Daniel Patterson (Inc.)

Lawrence Co. Board of Education Superintendent (D): Joey Burch, Thomas Edward Jones

Lawrence Co. Board of Education District 1: Christine Garner (Inc.), Daisy Harris

Lawrence Co. Tax Referendum: No; Would equalize the rate of sales/use tax in the county by levying an additional tax in unincorporated areas of the county, outside the corporate limits of Moulton, Town Creek, Hillsboro, Courtland and North Courtland, and use the proceeds for general county purposes, education and fire protection.

Lawrence Co. Board of Education Superintendent (R): Jimmy Black, Andy Ray Bradford, Jon Bret Smith

Limestone County Circuit Court Judge Place 1: Harlan Mitchell, James 'Jim' Moffatt, Chad Wise

Limestone County Circuit Court Judge Place 2: Eddie Alley, Matthew R. Huggins

Limestone Co. Commission District 4: Ben Harrison (Inc.), Tom Strain

Madison Co. Commission District 6: Robert 'Bob' Harrison (Inc.), Vernon T. McCants

Madison Co. Commission District 1: Tim McNeese, Bronson Patterson

Madison Co. Commission District 3: Larry Dunham, Craig W. Hill, Eddie Sisk (Inc.)

Madison Co. Board of Education District 4: David Vess (Inc.), David Weis

Madison Co. Board of Education District 5: Tyler McKinney, Shere Rucker

Marshall Co. Fire District 21 Special Election

Marshall Co. Fire District 32 Special Election

Marshall Co. Fire District 34 Special Election: Each of these districts are asked to consider a $5.00 per month fee for the purpose of funding fire protection services in their volunteer fire districts.

Marshall Co. Commission District 2: R.E. Martin (inc.), James Maze

Marshall Co. Commission District 3: David Kelley (inc.), Richard Kilgore, Doug Kubik

Morgan Co. Board of Education District 7: John Holley, Jeff McLemore