16 North Alabama teams head to Birmingham for State basketball - WAFF-TV: News, Weather and Sports for Huntsville, AL

16 North Alabama teams head to Birmingham for State basketball

Here’s the schedule for the State Basketball Tournament at Legacy Arena at the BJCC in Birmingham
(Source: AHSAA)
 
 
AHSAA State Basketball Championships
At Legacy Arena, BJCC

Monday’s Schedule
CLASS 1A
GIRLS
Decatur Heritage (25-6) vs. Linden (17-6), 9a.m.
Spring Garden (29-4) vs. Keith (30-2), noon

BOYS
Marion County (17-10) vs. Georgiana (29-1), 10:30 a.m.
Sacred Heart Catholic (27-8) vs. Keith (26-6), 1:30 p.m.

CLASS 2A
GIRLS
Tanner (24-7) vs. Samson (31-2), 3 p.m.
Ider (24-8) vs. R.C. Hatch (22-6), 6 p.m.

BOYS
Tanner (22-8) vs. St. Luke’s Episcopal (22-11), 4:30 p.m.
Section (26-5) vs. Lanett (27-4), 7:30
p.m.

Tuesday’s Schedule
CLASS 3A
GIRLS
Lauderdale County (28-7) vs. Barbour County (19-6), 9 a.m.
Brindlee Mountain (25-7) vs. Montgomery Academy (23-5), noon

BOYS
Madison Academy (20-12) vs. Pike County (19-10), 10:30 a.m.

New Hope (25-3) vs. Midfield (20-12), 1:30 p.m.

CLASS 4A
GIRLS
Deshler (34-1) vs. UMS-Wright (27-6), 3 p.m.
Locust Fork (32-1) vs. Sipsey Valley (27-5), 6 p.m.

BOYS
Cordova (24-5) vs. Monroe County (26-5), 4:30 p.m.
Westminster Christian (28-3) vs. Childersburg (28-5), 7:30 p.m.

Wednesday’s Schedule
CLASS 6A
GIRLS
Hartselle (27-6) vs. LeFlore (33-0), 9 a.m.
Huffman (26-7) vs. Homewood (26-6), noon

BOYS
Muscle Shoals (20-11) vs. Carver-Montgomery (27-3), 10:30 a.m.
Huffman (25-5) vs. Homewood (28-5), 1:30 p.m.

CLASS 5A
GIRLS
Wenonah (31-1) vs. Charles Henderson (33-2), 3 p.m.
Anniston (20-6) vs. Central-Tuscaloosa (27-5), 6 p.m.

BOYS
Ramsay (23-11) vs. Faith Academy (27-7), 4:30 p.m.
J.O. Johnson (27-5) vs. Sumter Central (31-2), 7:30 p.m.

Thursday’s Schedule
CLASS 7A
GIRLS
Hazel Green (32-3) vs. McGill-Toolen Catholic (29-3), 9 a.m.
Buckhorn (27-8) vs. Jeff Davis (21-6), noon

BOYS
Hoover (16-18) vs. McGill-Toolen Catholic (27-6), 10:30 a.m.
Spain Park (23-9) vs. Central-Phenix City, 1:30 p.m.

CLASS 1A
Girls’ finals, 4 p.m.
Boys’ finals, 5:30 p.m.

Friday’s Schedule
CLASS 2A
Girls’ finals, 9 a.m.
Boys’ finals, 10:45 p.m.
CLASS 3A
Girls’ finals, 12:30 p.m.
Boys’ finals, 2:15 p.m.
CLASS 4A
Girls’ finals, 4 p.m.
Boys’ finals, 5:45 p.m.

Saturday’s Schedule
CLASS 5A
Girls’ finals, 9 a.m.
Boys’ finals, 10:45 p.m.
CLASS 6A
Girls’ finals, 12:30 p.m.
Boys’ finals, 2:15 p.m.
CLASS 7A
Girls’ finals, 4 p.m.
Boys’ finals, 5:45 p.m.
 

Powered by Frankly