AHSAA Sub Regional Scores - WAFF-TV: News, Weather and Sports for Huntsville, AL

AHSAA Sub Regional Scores

Posted: Updated:

 

BOYS BASKETBALL
1A Sub-Regional
Northeast
Collinsville 59, Shades Mountain Christian 52
Ragland 78, Skyline 66
Sacred Heart 102, Woodville 56
Spring Garden 51, Jefferson Christian Academy 48
Northwest
Belgreen 70, Covenant Christian 46
Parrish 81, Decatur Heritage 30
Phillips-Bear Creek 67, Hubbard 65
Sumiton Christian 63, Falkville 50
Central
Keith 79, Holy Spirit 43
Loachapoka 52, Talladega County Central 46
South Lamar 70, Autaugaville 53
St. Jude 80, Westminster School at Oak Mountain 38
South
Brantley 71, Pleasant Home 42
J.F. Shields 60, Geneva County 58
Saint Luke's Episcopal 55, John Essex 51
Sunshine 98, Fruitdale 53
2A Sub-Regional
Northeast
Fyffe 55, Sand Rock 42
Westbrook Christian 88, Section 49
Northwest
Cold Springs 59, Birmingham Holy Family 54
Lexington 72, Colbert Heights 67
Tanner 84, Cherokee 54
Vincent 58, Lamar County 46
Central
Aliceville 72, Choctaw County 54
Calhoun 74, Montgomery Academy 73
Luverne 78, Reeltown 40
R.C. Hatch 58, Southern Choctaw 41
South
Elba 53, Leroy 30
Houston Academy 71, Wicksburg 52
Samson 50, Houston County 39
Washington County 65, Goshen 46
3A Sub-Regional
Northeast
Geraldine 64, J.B. Pennington 47
Holly Pond 98, Pisgah 73
Saks 69, Cleveland 46
Weaver 72, Ashville 68
Northwest
Colbert County 67, Westminster Christian Academy 58
Hanceville 74, Winfield 71
Madison Academy 81, Deshler 70
Vinemont 61, Hamilton 53
Central
Greene County 56, Fayette County 51
Holt 53, Sipsey Valley 45
Leeds 65, Trinity Presbyterian 56
Midfield 74, Central Coosa 48
South
Barbour County 72, Geneva 38
Daleville 63, Pike County 41
Excel 62, Cottage Hill 52
Straughn 57, Bayside Academy 39
4A Sub-Regional
Northeast
Anniston 65, Alexandria 44
Hokes Bluff 44, Cleburne County 40
Madison County 72, Sardis 55
Northwest
Butler 57, St. Clair County 41
East Lawrence 52, Wilson 49
J.O. Johnson 73, Locust Fork 40
West Limestone 62, Haleyville 58
Central
Dadeville 67, Tallassee 55
Dallas County 65, Beauregard 55
Dora 74, Calera 69
South
Brewbaker Tech 88, Charles Henderson 36
Headland 81, St. James 63
Hillcrest-Evergreen 61, Escambia County 58
Wilcox Central 77, Clarke County 47
5A Sub-Regional
Parker 61, Walker 42
Northeast
Columbia 71, Southside-Gadsden 42
Etowah 69, Arab 68
Homewood 52, Center Point 50
Ramsay 80, Pinson Valley 60
Northwest
Cullman 71, Muscle Shoals 60
Wenonah 154, Hayden 56
Central
Central-Tuscaloosa 54, Sumter Central High School 52
Paul Bryant 64, Greenville 59
Shelby County 68, Valley 57
Talladega 83, B.T. Washington 59
South
Eufaula 67, Jackson 37
Faith Academy 47, Spanish Fort 34
Russell County 74, Saraland 53
St. Paul's 65, B.C. Rain 50
6A Sub-Regional
Northeast
Grissom 60, Gadsden 52
Lee-Huntsville 65, Clay-Chalkville 48
Mountain Brook 73, Gardendale 46
Woodlawn 62, Huffman 59
Northwest
Bessemer City 65, Hoover 64
Bob Jones 55, James Clemens 53
Hazel Green 55, Decatur 48
Minor 59, Tuscaloosa County 55
Central
Central-Phenix City 62, Jeff Davis 58
Smiths Station 74, Carver-Montgomery 46
Spain Park 61, Thompson 52
Wetumpka 74, Pelham 67
South
Blount 58, Baker 50
Daphne 79, Northview 63
Dothan 68, Baldwin County 63
Theodore 53, McGill-Toolen 50
AISA Class A State
Championship
Chambers Academy 46, Marengo Academy 43
AISA Class AAA State
Semifinal
Glenwood 69, Lee-Scott Academy 54
Tuscaloosa Academy 64, Evangel Christian Academy 47
GIRLS BASKETBALL
1A Sub-Regional
Northeast
Cedar Bluff 66, Appalachian 42
Skyline 80, Faith Christian 30
Woodville 54, Ragland 51
Northwest
Covenant Christian 69, Belgreen 29
Falkville 69, Brilliant 37
Lynn 43, Decatur Heritage 27
Tharptown 70, Hubbard 54
Central
Loachapoka 47, Talladega County Central 24
Winterboro 85, Notasulga 67
South
Brantley 54, Pleasant Home 25
Geneva County 67, J.F. Shields 42
2A Sub-Regional
Northeast
Lanett 68, Ranburne 53
North Sand Mountain 68, Gaston 47
Woodland 84, LaFayette 21
Northwest
Cold Springs 78, Vincent 20
Red Bay 52, Lexington 41
Sulligent 54, Fultondale 37
Tanner 62, Colbert Heights 26
Central
Aliceville 67, Southern Choctaw 38
3A Sub-Regional
Northeast
Holly Pond 60, Pisgah 55
Plainview 71, Brindlee Mountain 56
Saks 63, Glencoe 59
Northwest
Good Hope 46, Hamilton 32
Lauderdale County 79, West Morgan 30
Central
Midfield 64, Central Coosa 47
Trinity Presbyterian 51, Tarrant 42
4A Sub-Regional
Northeast
Anniston 63, Hokes Bluff 50
Jacksonville 65, Munford 43
Northwest
Locust Fork 61, J.O. Johnson 44
Oneonta 81, Ardmore 38
Priceville 71, Central-Florence 51
Rogers 55, East Lawrence 53
Central
Calera 58, Corner 45
Carbon Hill 50, Bibb County 37
Childersburg 73, Dadeville 61
Handley 54, Elmore County 31
5A Sub-Regional
Northeast
Brewer 61, Fort Payne 47
Homewood 55, Springville 45
Ramsay 37, Center Point 33
Northwest
Cullman 53, Muscle Shoals 52
East Limestone 49, Athens 45
Pleasant Grove 76, Hayden 58
Wenonah 65, Walker 36
Central
Sylacauga 62, Benjamin Russell 48
Valley 56, Talladega 36
South
Eufaula 60, Jackson 54
Russell County 52, Saraland 37
6A Sub-Regional
Northeast
Gadsden 51, Lee-Huntsville 45
Huntsville 63, Clay-Chalkville 40
Mountain Brook 61, Huffman 47
Northwest
Sparkman 59, James Clemens 24
AISA Class A State
Championship
Marengo Academy 60, Patrician Academy 57, OT
AISA Class AAA State
Semifinal
Glenwood 49, Evangel Christian Academy 47
Lee-Scott Academy 40, Springwood School 27

(Copyright 2014 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

 

Powered by WorldNow

1414 North Memorial Parkway
Huntsville, AL 35801
256-533-4848

WAFF Is a Proud Member
of the Raycom Family of Stations


FCC Public File
EEO Report
Closed Captioning

All content © Copyright 2000 - 2014 Worldnow and WAFF. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.