12 unbeaten teams head into the state football playoffs - WAFF-TV: News, Weather and Sports for Huntsville, AL

12 unbeaten teams head into the state football playoffs

Posted: Updated:

Twelve unbeaten teams and all six defending state champions are in the 192-team field as the Alabama High School Athletic Association (AHSAA) state football playoffs get underway Friday (Nov. 8). All games are scheduled for 7 p.m.

Hoover (10-0), Spanish Fort (10-0) and Madison Academy (10-0), the 2012 Class 6A, 5A and 3A state champions, respectively, are among the dozen teams that emerged though the rugged regular season with unblemished records.

Hoover, the only unbeaten team in Class 6A this season, currently owns a 25-game winning streak, with the Bucs' last loss coming in the 2011 Super 6 finals to Prattville 35-34.

Spanish Fort owns a 19-game win streak, with the last setback a 31-21 decision to St. Paul's in the 2012 regular season.

Madison Academy is riding a 20-game win streak dating back to 2012. Its last loss was to Class 5A Cullman 42-21 in the regular season.

In addition to the Bucs, Toros and Mustangs, other unbeaten teams include: 

Class 1A: Maplesville (10-0) and Pickens County (10-0); Class 2A: Lanett (9-0); Class 3A: Dale County (10-0), T.R. Miller (10-0), and Saks (10-0); Class 4A: Charles Henderson (10-0); and Class 5A: Jackson (10-0) and Southside-Gadsden (10-0).

Other defending state champions in the field are Class 1A Brantley (8-2), Class 2A Tanner (8-1) and Class 4A UMS-Wright (8-2).

Ninety-six games are set for Friday with 16 in each of the AHSAA's six classification. The 48thannual state playoffs began with four teams competing for one state championship in what was then Class 4A in 1966.

Championship play for all schools was implemented the following year in 1967 with four divisions. The current six-class system began in 1984.

Second-round playoff games are scheduled for Friday, Nov. 15, followed by the quarterfinals Nov. 22, semifinals Nov. 29, and the Super 6 state finals Dec. 5-6 at Bryant-Denny Stadium on the campus of the University of Alabama in Tuscaloosa.

AHSAA State Football Playoffs
FIRST ROUND PAIRINGS
All games Friday (Nov. 8), 7 p.m.


CLASS 1A
South
Billingsley (8-2) at St. Luke's Episcopal (7-3), at Ladd-Peebles Stadium, Mobile
Talladega Co.-Central (5-5) at Brantley (8-2)
A.L. Johnson (7-2) at Autaugaville (7-3)
Kinston (5-5) at Loachapoka (8-2)

Wadley (4-6) at McKenzie (8-2)
Keith (4-6) at Linden (7-3)
Geneva County (8-2) at St. Jude (8-2), at Montgomery Catholic Field
Marengo (5-5) at Maplesville (10-0)

North
Collinsville (7-3) at Hubbertville (8-2)
Shoals Christian (4-6) at Falkville (8-1)
Berry (5-5) at Donoho (7-2), Anniston
Appalachian (5-3) at R.A. Hubbard (7-3), Courtland

Phillips (5-5) at Addison (8-1)
Gaylesville (6-4) at Pickens County (10-0), Reform
Ragland (8-1) at Hackleburg (7-3), at Phil Campbell HS Stadium
Brilliant (6-4) at Valley Head (9-1)


CLASS 2A
South
Highland Home (6-4) at Washington County (9-1), Chatom
Hale County (6-4) at Houston Academy (8-1), Northcutt Field, Dothan
Mobile Christian (7-3) at Elba (7-3)
Samson (6-4) at Lamar County (9-1), Vernon

Aliceville (7-3) at G.W. Long (9-1), Skipperville
Goshen (5-5) at Sweet Water (7-3)
Cottonwood (6-4) at Oakman (9-1)
Leroy (6-4) at Luverne (9-1), Glenn Daniel Stadium

North
Sand Rock (7-3) at Montgomery Academy (9-1)
Sheffield (4-6) at Ranburne (9-1)
Reeltown (7-3) at North Sand Mountain (8-2), Higdon
Woodland (6-4) at Tanner (8-1)

Lexington (7-3) at Fultondale (9-1)
Gaston (7-3) at Lanett (9-0), Morgan-Washburn Stadium
Walter Wellborn (7-3) at Red Bay (8-2)
Isabella (7-3) at Fyffe (9-1)

 

CLASS 3A
South
Northside (6-4) at Straughn (7-2)
B.B. Comer (5-5) at Dale County (10-0), Midland City
Bayside Academy (6-4) at Gordo (7-3)
Pike County (6-4) at Trinity Presbyterian (8-2), Montgomery

Midfield (6-4) at Slocomb (7-3)
American Christian (5-5) at T.R. Miller (10-0), Brewton
Barbour County (5-5) at Leeds (8-2)
Opp (5-5) at Fayette County (9-1), Fayette

North
Winfield (6-4) at Piedmont (9-1)
Deshler (7-3) at New Hope (8-2)
Weaver (4-6) at Hamilton (8-2)
J.B. Pennington  (3-7) at Madison Academy (10-0), Madison

Lauderdale County (8-2) at Geraldine (8-2)
Good Hope (7-3) at Saks (10-0), Anniston
Plainview (7-3) at Colbert County (9-1), Leighton
Glencoe at Hanceville (9-1)


CLASS 4A
South
Childersburg at Andalusia (8-2)
Dora (5-5) at Charles Henderson (10-0), Troy Memorial Stadium
Hillcrest-Evergreen (7-3) at Clay Central (8-2), Lineville
Ashford (5-5) at Bibb County (9-1), Centreville

Jemison (7-3) at Beauregard (8-2)
Handley (5-5) at UMS-Wright (8-2), Mobile
Tallassee (8-2) at Calera (9-1)
Thomasville (5-5) at Dadeville (9-1)

North
DAR (6-4) at Jacksonville (7-3)
West Limestone (7-3) at Oneonta (9-1)
Cleburne County (6-4) at Madison County (8-2), Gurley
St. Clair County (5-5) at Central-Florence (8-2)

Brooks (6-4) at Guntersville (9-1)
Ardmore (6-4) at Munford (9-1)
Fairview (5-5) at Haleyville (9-1)
Lincoln (4-6) at J.O. Johnson (9-1), Huntsville

 

CLASS 5A
South
Demopolis (7-3) at St. Paul's Episcopal (8-2), Mobile
Chilton County (5-5) at Benjamin Russell (9-1), Sportsplex, Alexander City
Gulf Shores (8-2) at Saraland (9-1)
Russell County (5-5) at Homewood (8-2)

Sylacauga (7-3) at Valley (6-4)
Selma (7-3)  Spanish Fort (10-0)
Eufaula (6-4) at Briarwood Christian (8-2)
LeFlore Magnet (4-6) at Jackson (10-0)

North
Etowah (7-3) at Pleasant Grove (9-1)
Athens (7-3) at Center Point (9-1)
Parker (7-3) at Scottsboro (7-3)
Mortimer Jordan (4-6) at Muscle Shoals (9-1)

Hartselle (8-2) at Pinson Valley (6-4)
Fort Payne (6-4) at McAdory (8-2), McCalla
Moody (6-4) at Cullman (7-3)
Wenonah (5-5) at Southside-Gadsden (10-0)

 

CLASS 6A
South
Opelika (7-3) at McGill-Toolen (9-1), Archibishop Lipscomb Complex, Mobile
Wetumpka (6-4) at Daphne (8-2)
Alma Bryant (4-6) at Smiths Station (8-2)
Enterprise (6-4) at Spain Park (8-2), Hoover

Pelham (6-4) at Fairhope (8-2)
Carver-Montgomery (8-2) at Blount (9-1), Prichard
Foley  (5-5) at Prattville (7-2), Stanley Jensen Stadium
Murphy (6-4) at Auburn (9-1), Duck Samford Stadium

North
Gadsden City (5-5) at Bessemer City (9-1)
Decatur (5-5) at Vestavia Hills (8-2)
Tuscaloosa County (7-3) at Oxford (8-2)
Hewitt-Trussville (5-5) at Bob Jones (9-1), Madison City Stadium

Buckhorn (6-4) at Shades Valley (9-1), Irondale
Huntsville (6-4) at Hoover (10-0)
Mountain Brook (7-3) at Florence (7-3), Braly Stadium
Hillcrest-Tuscaloosa (5-5) at Clay-Chalkville (9-1)

INFORMATION SOURCE: Alabama High School Athletic Association

Powered by WorldNow

1414 North Memorial Parkway
Huntsville, AL 35801
256-533-4848

WAFF Is a Proud Member
of the Raycom Family of Stations


FCC Public File
EEO Report
Closed Captioning

All content © Copyright 2000 - 2014 Worldnow and WAFF. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.